Info o batériách

Máte nový akumulátor? Prečítajte si pravidlá pre nové batérie!

Na úplne vybíjanie zabudnite. Li-Ion/Li-Pol batérie nenechávajte pri zdroji tepla (optimálna teplota okolo 20 – 25 °C). Nenechávajte ich dlho stáť. Nabíjajte skôr ako sa vypne telefón/notebook. Neudržovať nabitie na 100 %! 

 

Je nutné nové Li-Ion/Li-Pol akumulátor úplne vybiť?

NIE

Nový chemický druh batérií má 3-krát väčšiu kapacitu ako NiMH. Samovybíjanie, teda vybíjanie vybratého akumulátora, dosahuje iba 5 %, na rozdiel od predošlých typov, ktoré mali hodnoty v rozmedzí 15 – 35 %. Cena je vyššia kvôli riadiacemu čipu, ktorý sa stará o úplne nevybitie - pri nízkej kapacite sa zariadenie vypína z dôvodu „slabej batérie“, i keď kapacita nebude menšia ako 10 %. Vtedy sa neodporúča zariadenie zapínať alebo inak znižovať jeho kapacitu! Aby bolo jasné, pri úplnom vybití batéria umrie a už ju nemusíte nikdy nabiť! Určite si kladiete otázku, prečo mi potom hovoria, aby som po kúpe zariadenie prvýkrát úplne vybil na 0 % a nabil na 100 %? V tejto dobe sa to nedá nazvať inak ako fáma. Novému druhu batérii to viac škodí ako pomáha. Staré batérie mohli zostať úplne vybité neobmedzene dlho a vybíjanie im veľmi pomáhalo, lebo mali ešte takzvaný pamäťový efekt. Odporúčalo sa raz za čas, alebo po dlhej dobe nenabíjania, batériu preformátovať, teda úplne vybiť a nabiť. Nové nízko- a vysokokapacitné batérie môžeme nabíjať kedykoľvek bez ohľadu na kapacitu. 

 

Základné typy nabíjateľných batérií sú:

 • Nikel-kadmiové (Ni-Cd)
 • Nikel-metal hydrid (Ni-MH) 
 • Li-Ion
 • Li-Pol

 

Základnou otázkou je typ batérie. Každá technológia batérií má svoje osobitosti, svoje silné a slabé stránky. 

Ni-MH a Ni-Cd batérie
Tieto batérie sa využívajú čoraz zriedkavejšie. Ich uplatnenie je najmä v „low end“ sektore elektronických zariadení (napríklad lacné mobilné telefóny a nabíjateľné AA batérie). Ich hlavnou nevýhodou je pamäťový efekt. Správny „terminus technicus“ je zníženie napätia, ktoré je skôr dôsledkom zlého nabíjania, ako batérie samotnej. Efekt sa prejavuje tak, že batéria zdanlivo stratí svoju kapacitu.  Nabije sa len na istú časť svojej pôvodnej kapacity. Tento nežiadúci efekt sa dá odstrániť (nie však vždy na 100 %) tak, že batériu celkom vybijeme a potom ju znova nabijeme. „Pamäťový“ efekt sa prejavuje najmä u starších Ni-Cd batérií, ale v menšej miere aj u Ni-MH batérií.

 

Lítium-iónové batérie

Tieto batérie sa stávajú najpoužívanejším typom batérií.

Hlavnou prednosťou Li-Ion batérií je ich vysoká schopnosť uchovávať elektrickú energiu v menšom objeme článku. Ich schopnosť uchovať elektrický náboj (kapacita) je až o 50 % vyššia ako Ni-MH a Ni-Cd batérií. To znamená, že Ni-Cd resp. Ni-MH batéria s rovnakou hmotnosťou vydrží približne o polovicu kratšie, ako lítiová batéria. Ďalšou podstatnou výhodou Li-Ion batérií je absencia „pamäťového efektu“, ktorý u Ni-MH a Ni-Cd batérií spôsobuje postupné znižovanie kapacity batérie. Výrobcovia elektroniky, napríklad mobilných telefónov, preto v prevažnej miere (v súčasnosti až 90 % výrobcov mobilných telefónov) používa batérie na princípe najľahšieho kovu - lítia.

Nabíjanie lítiových batérií
Spôsob nabíjania lítiových batérií je iný, ako nabíjanie Nikel kadmiových a Nikel metal hydridných. Hlavným rozdielom je, že lítiové batérie sa nabíjajú výrazne pomalšie. Ak by sa do batérie „pustilo“ viac ako približne 4,2V na jeden článok, spôsobilo by to trvalé poškodenie batérie, prípadne v extrémnych prípadoch až výbuch batérie. Energia potrebná na nabitie batérie je približne 1,2-1,5 násobok uvádzanej kapacity. Ni-Cd a Ni-MH batérie môžeme nabíjať oveľa rýchlejšie, bežne stačí na nabitie 1 hodina a menej.

Starostlivosť o lítiové batérie
Lítiové batérie majú uvádzaný životný cyklus približne 300-500 vybití/nabití. Keď si spočítame, že napríklad mobilný telefón nabíjame každé tri dni, pričom rok má 365 dní, tak by nám lítiová batéria mala vydržať asi 2,5-3 roky. Podľa testu popredného výrobcu testovacích technologických zariadení pre batérie, Cadex Electronics, lítiové batérie po cykle 1000 vybití/nabití stratia len cca 10-15 % svojej pôvodnej kapacity. Čo spôsobuje stratu výkonnosti Li-Ion batérií, je predovšetkým starnutie.  

 Najjednoduchším spôsobom, ako si zničiť batérium, je nechať ju plne nabitú v teple (40 stupňov Celzia a viac) – napríklad nechať si telefón v lete na palubnej doske auta, prípadne ho nechať na horúcom mieste, kam svieti slnko. Prehriatie batérie spôsobí jej trvalé zníženie kapacity. V prípade, že chcete uložiť nepoužívanú batériu na dlhší čas, najlepšie urobíte, ak uchováte túto batériu na suchom a chladnom mieste (0-15 C) nabitú asi na 40 %. Pozrite si tabuľku nižšie:

Teplota

40% nabitá

100% nabitá

0 C

98% po 1. roku

94% po 1. roku

25 C

96% po 1. roku

80% po 1. roku

40 C

85% po 1. roku

65% po 1. roku

60 C

75% po 1. roku

60% po 3 mesiacoch

Tabuľka znázorňuje trvalú stratu kapacity Li-Ion batérie pri rôznych úrovniach nabitia a pri rôznych teplotách (zdroj: Cadex Electronics Inc.)

Batérie postupom času starnú „rýchlejšie“ – teda napr. v druhom roku stratíte o niečo viac kapacity ako v 1. roku. V kombinácii s používaním, po 3 rokoch bude kapacita typickej Li-Ion batérie na úrovni 25-30 % a teda bude nespoľahlivá a prakticky nepoužiteľná.

Napriek tomu, že Li-Ion batérie nemajú tzv. pamäťový efekt, batérie s technológiou „Fuel Gauge“ trpia „digitálnou stratou pamäti“. Neznamená to síce, že strácajú svoju kapacitu, no časom (typicky notebooky) prestávajú zobrazovať stav batérie presne. Prejavuje sa to tak, že váš notebook ukazuje neustále batériu nabitú na 100 % a potom náhle ukazuje 10 aj menej percent stavu nabitia batérie.  Zabrániť sa tomu dá tak, že batériu s touto technológiou pravidelne (raz za 30-60 dní) necháte vybiť na zostatok 5-10 % jej kapacity a znovu ju úplne nabijete.

Výhody a nevýhody Li-Ion batérií

 • majú vyššiu kapacitu ako Ni-MH a Ni-Cd batérie
 • nemajú pamäťový efekt
 • pri nepoužívaní uchovávajú elektrický náboj dlhšie (až o 50 % dlhšie ako Ni-Cd batérie)
 • nepotrebujú starostlivosť – netreba ich pravidelne vybíjať a nabíjať ako v prípade Ni-MH a Ni-Cd batérií
 • pri kúpe novej batérie nie je potrebné batériu „formátovať“.  Stačí ju raz nabiť a začať používať
 • sú „priateľskejšie“ k životnému prostrediu

Nevýhody

 • starnú rýchlejšie ako Ni-MH a Ni-Cd batérie (životnosť Li-Ion batérie je typicky 2-3 roky)
 • dlhý čas nabíjania
 • drahšie ako Ni-MH a Ni-Cd

Čo dodržiavať, aby vaša Li-Ion batéria vydržala čo najdlhšie:
1. Nabíjajte častejšie, pokúste sa zabrániť úplnému vybitiu batérie
2. Batériu nevystavujte teplotným extrémom – pod bod mrazu a najmä teplotám nad 50 stupňov C
3. Uchovávajte nepoužívané batérie na chladných miestach nabité asi na 40 % ich kapacity
4. Nekupujte staré batérie, aj keď sú predávané za nižšie, výpredajové ceny
5. Napriek tomu, že Li-Ion batérie nemajú tzv. pamäťový efekt, v prípade, že máte batériu s technológiou „Fuel Gauge“, batériu pravidelne (raz za 30-60 dní úplne vybite a potom znovu nabite), aby ste zabránili strate presnosti zobrazovania stavu nabitia batérie (platí najmä pre notebooky)

Novšou technológiou batérií na báze lítia sú Lítium-polymérové batérie. Ich hlavnou prednosťou je ich nízka hmotnosť, nižšie výrobné náklady a bezpečnosť, naopak nevýhodou je rýchlejšie starnutie a nižší počet uvádzaných cyklov nabitia/vybitia. Táto technológia bola považovaná svojho času za významný krok vpred a za budúcnosť batérií založených na báze lítia, no v praxi sa zatiaľ príliš neujala. Jej kratšia životnosť môže byť pripisovaná aj relatívne kratšej dobe výskumu a vývoja, ako aj nízkemu záujmu výrobcov o túto technológiu. Uplatnenie Li-polymérových batérií vďaka ich nízkej hmotnosti a tvarovateľnosti je najmä v miniatúrnych a ultra-ľahkých zariadeniach, ako sú napríklad špeciálne čipové karty, mini mobilné telefóny a iné zariadenia, kde sa kladie dôraz na veľkosť a nízku hmotnosť.

Zdroj:zive.sk

 

Záruka na batérie - 6 mesiacov alebo klasicky 24 mesiacov?

V prvom rade si musíme uvedomiť rozdiel v pojmoch "záručná doba" a "životnosť". U batérií,  taktiež aj žiaroviek a iných veci, je nutné tieto pojmy rozlišovať.Životnosť VÝROBKU môže byť kratšia, ale aj dlhšia ako záručná doba. Záleží predovšetkým na frekvencii používania VÝROBKU. Životnosť batérie je pri bežnom používaní minimálne 6 mesiacov od prvého nabitia (alebo 1000 nabíjacích cyklov)

Na batérie sa vzťahuje záručná doba v trvaní 24 mesiacov, rovnako ako na akékoľvek iný spotrebný tovar. Záručnú dobu však nemožno zamieňať za životnosť VÝROBKU.

Životnosť batérie JE najčastejšie spätá s počtom nabíjacích cyklov, čo sa však veľmi zlé dokazuje. Preto sa väčšinou používa paušálna doba životnosti 6 mesiacov. Jedná sa o životnosť batérie nie o jej záručnú dobu.

Čo to znamená v praxi? Ak budete po roku užívania notebooku reklamovať práve batériu, že vydrží iba 20 minút, tak s reklamáciou neuspejete. Ak Vám batéria po roku užívania vytečie, ide o vadu materiálnu, alebo prevedenie a v tomto prípade by mala byť reklamácia uznaná.

Pozvoľné znižovanie kapacity počas používania nie je závada a je charakteristickým javom všetkých akumulátorových batérii. Plnej kapacity dosiahne batéria po troch cykloch nabitia / vybitia.

Záručná doba na batérie je teda 24 mesiacov, nevzťahuje sa však na pokles kapacity, ktorý je spôsobený bežným užívaním.